Cesta tam a zpět
Do polského přímořského města Gdaňsku jsme jeli vlakem. Když nechcete jet velkou dálku autem, tak je to jednoznačně nejlepší možné spojení. Je totiž pohodlné pro vás i psa. Do Gdaňsku jsou navíc z Prahy naprosto skvělá spojení. My jsme jeli jen s jedním přestupem – přes Bohumín. Tam jsme měli na přestup asi hodinu, kdy si můžete v klidu vyvenčit psa. Navazující cesta do Gdaňsku byla dlouhá cca 7 hodin, což by měl zdravý pes vydržet bez problémů bez venčení.
Zpět jsme se vraceli přes Ostravu, kde jsme měli poměrně krátký přestup na Pendolino do Prahy. Tato část cesty byla skvělá, protože v polském vlaku nás nechali samotné v kupé, takže jsme skoro celou cestu oba prospali. A na cestě z Ostravy nám milá paní průvodčí uvolnila místo pro invalidy, kde jsme měli spoustu prostoru a nikomu jsme nepřekáželi. Takže jsme si užili pohodlí, navíc výborné jídlo, které v Pendolinu mají. No opět jsem si potvrdila, že tento způsob cestování mám moc ráda 🙂
Jízdenku pro sebe jsem kupovala na webu ČD: https://www.cd.cz/
Jízdenku pro Kenyho na pokladně na Hlavním nádraží v Praze. Mezinárodní jízdenku pro psa není možné koupit na internetu. Cena byla cca 2.400kč za obě jízdenky dohromady. Teď už vím, že levněji vyjde si koupit jízdenku pro psa na poslední českou zastávku a pak koupit polskou u průvodčího za hranicemi. Ale osobní zkušenost s tím ještě nemám.
Ubytování
Pro největší pohodlí nás obou jsem volila ubytování, které je blízko pláži a zároveň velmi snadno dostupné z centra Gdaňsku. Jedem sem totiž tramvaj, do které nastoupíte na vlakovém nádraží, jedete s ní kolem centra města a nakonec vás doveze až na konečnou k pláži Stogi. Zde se nacházel náš kemp, ve kterém jsme týden přespávali.
Výběr ubytování pro mě byl naštěstí jednoduchý, protože jsem v tomto kempu byla už před třemi lety s přítelem a naprosto jsme si to tu zamilovali. Má ideální polohu, příjemnou atmosféru, hezky vyřešené sprchy a toalety, navíc spoustu míst, kde si můžete sami uvařit, ale i bistro s dobrým jídlem. Spali jsme v malé chatičce pro 2-3 lidi, u které jsme měli malý gril a stůl s lavicemi. Stačila nám úplně bohatě, měli jsme malou lednici, dostatek zásuvek, prostě vše, co člověk potřebuje 🙂
A kde že jsme tedy bydleli? Nebudu to už více okecávat, byl to můj milovaný Camping “STOGI” nr 218. Se psem tu neměli problém, lidé byli naprosto úžasní, ochotní a milí. Pro mě to nebylo jen místo na přespání, ale i na příjemný relax, kde jsem mohla strávit celý den a pořádně si odpočinout.
Ubytování stálo dohromady 614zl, tedy cca 3.700kč za chatku na 7 nocí. Pes byl zdarma. 200zl po mně chtěli předem na účet jako zálohu.
Více informací najdete na jejich webu: https://camping-gdansk.pl
Gastronomie
Tak tady vám moc tipů nedám, já jsem jedla hlavně v kempu, kde měli jídlo vynikající. V Gdaňsku mám však jednu oblíbenou pizzerii, kterou vám moc ráda doporučím. Jedli jsme v ní jak na naší první dovolené, tak na té poslední s Kenym. Pizzy mají luxusní a se psem neměli vůbec problém, naopak. Číšník se s ním pořádně pomazlil a pak mu ještě sám přinesl vodu. Jmenuje se to tam Pizzeria La Famiglia Gdańsk a nachází se na ulici Lektykarska, přímo v historickém centru Gdaňsku.
Jídlo je v Polsku poměrně levné, co mě ale nemile překvapilo, byly ceny nápojů. A to jak limonád, tak jejich vynikajícího polského piva. Takže na tom už jsem ke konci začala dost šetřit, i když pivo jsem si tedy kupovala docela dost, protože to mi hodně zachutnalo 😀
Cestování v Trojměstí
V Trojměstí jsem se s Kenym přesouvala hlavně vlakem a pěšky. V Gdaňsku jsme ještě hodně využívali tramvaj. Co mě potěšilo, bylo, že cestování tramvají tam má pes zdarma. Díky tomu jsem tedy dost ušetřila 😀 Jednorázový lístek pro dospělého stál 3,20zl. Vlaky, které jsme využívali k přejezdu do Gdynie a Sopot byly o trošku dražší. Jednorázový lístek pro psa stál 1zl, nezávisle na to, kam přesně jsme jeli, a za lístek pro sebe jsem platila asi nejvíc 6,50zl.
Měli jsme jet ještě lodí na poloostrov Hel, ale tento výlet jsem nakonec zrušila, abychom měli taky trochu času na odpočinek. Loď, na kterou mohou i psi, jezdí z Gdynie a není úplně levná. Tento výlet každopádně doporučuji. Na poloostrově jsem byla už před čtyřmi lety a moc se nám tam líbilo. Akorát to chce si výlet dobře naplánovat.
1 zlotý je podle aktuálního kurzu (ke dni 16.3.2019) cca 6kč, takže jak vidíte, ty ceny za jízdenky byly vážně dost nízké 🙂
Pláže a koupání v moři
Na plážích jsme strávili nejvíc času a protože jsem s Kenym jela do Gdaňsku hlavně kvůli moři, hodně jsem si dopředu zjišťovala, kam nás pustí a kam ne. Na internetu to nejprve vypadalo trošku děsivě a připadalo mi, že nebudeme moct nikam, ale realita byla úplně v pohodě. Dá se říct, že psi nemohou pouze na hlavní pláže, ale všude jinde mají vstup povolen. Někde jsou dokonce přímo psí pláže, na ty jsme ale nechodili, protože tam bylo přepsíno 😀
Přímo od “našeho” kempu vede stezka podél lesa a plotu druhého kempu na pláž, kam psi smí. Je o něco dál od hlavní pláže, je tam méně lidí a sem tam nějaký ten pes. Příště bych šla ještě o něco dál, kde byl ještě větší klid. Tady jsme občas nějakého otravného psa na volno potkali a nebylo to moc příjemné. Keny není úplně přátelský na první setkání se psy, takže jsem si ho musela hodně hlídat. Tady jsme si každopádně krásně užili moře a písek, ze kterého byl Keny ještě nadšenější, než z vody 😀
Dále jsme prochodili několik kilometrů po plážích mezi městy. Nejprve jsme šlo z Gdynia-Orlowo do Sopot, jiný den z Orlowo do centra Gdynie. Na té druhé cestě jsme tedy šli po pláži, kam psi nesměli, ale když jsem viděla, že tam běžně chodí a jaký tam lidi dělají bordel, říkala jsem si, že prostě jdeme. Navíc jsem tu cestu už měla v plánu a nechtělo se mi plány měnit. O tom ale napíšu více v dalším článku.
Takže shrnuto, najít na severu Polska pláže, kam mohou psi není vůbec problém, a tak si tu moře se psem užijete do sytosti 🙂
Vaše povinnosti!
Cestování se psem má svá pravidla a ani sousední státy nejsou výjimkou. To, co potřebujete, je však naprostý základ, který byste měli dodržovat i doma. Takže, pro cestu do Polska pes musí mít:
- Pas zvířete v zájmovém chovu (schválený Evropskou unií)
- Označení mikročipem
- Platné očkování proti vzteklině
- Pokud je pes očkován poprvé, nebo přeočkován po termínu, pak musí být očkování staré alespoň 21 dní. Je-li přeočkován řádně, tak je vše v pořádku a můžete vyrazit na cestu kdykoliv, bez ohledu na to, kdy k přeočkování došlo.
Podrobnosti o cestování se zvířaty do členských států Evropské unie (i mimo ni) se dočtete na webu Státní veterinární správy.